FILOMATA - Szkoła Podstawowa VII-VIII test

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - rozwijamy zainteresowania
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
 • -->
FilomataGimnazjumwolontariat

POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY - SPOTKANIE

19 Lutego 2018, 9:52

Porozumienie bez Przemocy (Nonviolent Communication – NVC), nazywane także „językiem serca",
to przypomniany i upowszechniony przez M. Rosenberga sposób komunikowania się z ludźmi,
w którym przyczyniamy się do poprawy jakości życia swojego i innych. Choć w FILOMACIE podstawowe wartości NVC są przekazywane „podprogowo", uformowała się grupa uczniów, która chce poszerzać swoją wiedzę z tego zakresu. Z tego powodu zostanie zorganizowany cykl zajęć ukierunkowanych na NVC — a pierwsze, organizacyjne, około półgodzinne spotkanie odbędzie się już w najbliższy poniedziałek (19 lutego) o godzinie piętnastej. Zajęcia są otwarte dla wszystkich uczniów szkoły, zarówno z SP, Gimnazjum jak i Liceum. Zapraszamy! :)

 


SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU MÓWI „TAK!” INNOWACJOM SPOŁECZNYM

19 Grudnia 2017, 5:56

Klaster Innowacji Społecznych w ramach współpracy z m. in. z Ministerstwem Rozwoju przygotowuje aplikację mobilną, mającą na celu wsparcie osób zależnych oraz ich rodzin w zwykłych czynnościach życia codziennego, z którymi nie mogą sobie poradzić z powodu swoich ograniczeń.

Dzięki aplikacji mobilnej "TAK!" wolontariusz będzie miał bezpośredni kontakt z osobą potrzebującą pomocy oraz będzie mógł wybrać rodzaj wsparcia, którego się podejmie.

Będą to proste czynności jak np. wyprowadzenie psa, wysłanie poczty.

Celem innowacji jest rozwój wolontariatu w szkołach, a nasze Szkolne Koło Wolontariatu uczestniczy w tworzeniu aplikacji „TAK!” poprzez udział w jej testowaniu.


SZLACHETNA PACZKA

19 Grudnia 2017, 5:55

Razem łatwiej przygotować paczkę, zatem cała nasza szkoła
wspólnie przygotowała paczkę świąteczną
dla wybranej przez Szkolne Koło Wolontariatu rodziny.

DZIĘKUJEMY Wam moi drodzy za zaangażowanie i ogromną pomoc w tworzeniu paczki.

SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU


PLUSZACZKI MISIACZKI

19 Grudnia 2017, 5:49

Szkolne Koło Wolontariatu dziękuje wszystkim uczniom naszej szkoły oraz Szkoły Podstawowej FILOMATA za udział w akcji "PLUSZACZKI-MISIACZKI", polegającej na zbiórce pluszowych maskotek dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 16
w Gliwicach. Zbiórka odbyła się w dniach 21 i 22 listopada 2017r.

Każda przyniesiona maskotka została wymieniona
 na pyszne ciasteczko w kształcie misia.

 Gorąco dziękujemy za zaangażowanie się w zbiórkę maskotek, ponieważ była to okazja do pysznej zabawy połączonej z umileniem Dnia Pluszowego Misia wszystkim przedszkolakom. Maluszki oprócz pluszowych zabawek otrzymali również ciasteczka przygotowane przez uczniów 7 klasy,
a odwdzięczyły się przedstawieniem przygotowanym specjalnie dla naszych wolontariuszy.


FILOMACKI TYDZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW

5 Grudnia 2017, 8:55

Grudzień to czas, w którym Szkolne Koło Wolontariatu szczególnie intensywnie angażuje się w działania wolontarystyczne. Chcesz również się w nie włączyć?

Okazja nadarza się już 6 grudnia, gdyż jest to Filomacki Dzień Dobrych Uczynków.
To nie tylko mikołajki, ale także okazja o dzielenia się z potrzebującymi.

Chcesz zrobić przyjemność dzieciom z Domu Dziecka nr 2 w Gliwicach? – przynieś tego dnia do szkoły cukierki.

A może wesprzesz młodzież ze świetlicy „Czesio” w Gliwicach? – podziel się swoimi zabawkami.

Przejmujesz się losem zwierząt? – przynieś karmę dla kotów i psów ze schroniska i Przytuliska Pani Ani.

Wyrazem Waszej pomocy potrzebującym będzie Drzewo Dobrych Uczynków,
w postaci choinki.

Każda osoba, która coś przyniesie zawiesi bombkę na naszym świątecznym drzewku i weźmie udział w konkursie na najbardziej zaangażowaną wolontarystycznie klasę w trzech kategoriach – klasy 7, klasy gimnazjalne oraz klasy licealne.


SZLACHETNA PACZKA

3 Grudnia 2017, 12:21

Razem łatwiej przygotować paczkę,

zatem dołącz do nas.

Spiesz się, ponieważ masz czas tylko do 8-9 grudnia.

Zerknij na potrzeby wybranych przez nas rodzin i jeśli możesz coś przynieść – skontaktuj się z wychowawcą klasy lub z opiekunem Szkolnego Koła Wolontariatu: Sabiną Wesoły.


ZIMA TUŻ, TUŻ - SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU

3 Grudnia 2017, 12:13

Zima tuż, tuż…a Szkolne Koło Wolontariatu, przy Waszym ogromnym udziale, wspiera zwierzęta w przetrwaniu tego trudnego okresu.

Październik był miesiącem dobroci dla zwierząt, zatem nasi wolontariusze przeprowadzili zbiórkę karmy i koców, które przekazali do Przytuliska Pani Ani, a także zebrali 197 zł ze sprzedaży ciast i innych słodkich wypieków, co pozwoliło zakupić środki czystości dla Schroniska dla Zwierząt w Gliwicach.

 

Zima dopiero się rozpoczyna, zatem wesprzyjmy jeszcze raz zwierzaki w obu schroniskach!

Jak to zrobić?
Już wkrótce 5 grudnia, czyli Dzień Dobrych Uczynków. Odbędzie się wtedy zbiórka karmy dla kotów i koców oraz środków czystości, co pozwoli przetrwać zwierzakom do wiosny. A jeżeli chcesz pomóc bezpośrednio na terenie Przytuliska Pani Ani – masz szansę, tylko zgłoś się do Julii Wielgus, uczennicy klasy 3g1.

Pomagajmy zarówno tym miauczącym, jak i szczekającym!


PODZIĘKOWANIA

26 Listopada 2017, 8:13

Drodzy Darczyńcy chciałabym bardzo podziękować za Wasze otwarte serca i przekazane pieniądze słowami Jana Pawła II

"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi",

a zapłatą niech będzie dla Państwa uśmiech szczęśliwego dziecka.

                        Z poważaniem

                          Ewa Czerwińska

                                                                         Dyrektor Publicznego Przedszkola w Gostycynie


ZBIÓRKA DLA PRZEDSZKOLA

24 Listopada 2017, 8:13

Szkolne Koło Wolontariatu nie próżnuje i od początku roku szkolnego organizuje różnego rodzaju akcje. We wrześniu i październiku wolontariusze zbierali makulaturę, a także zorganizowali cotygodniowe środowe kiermaszęciast, znane jako „słodkie środy, dzięki czemu mogliśmy zebrać środki finansowe na rzecz Publicznego Przedszkola w Gostycynie, poszkodowanego podczas sierpniowych nawałnic. W akcję włączyła się również Szkoła Podstawowa FILOMATA, co przełożyło się na spektakularny efekt - zebraliśmy aż 3811, 74 zł!

Wielkie brawa dla darczyńców i wolontariuszy


FILOMACI DLA NEPALU

8 Maja 2015, 8:27

W FILOMACIE realizujemy stworzony przez Profesora Zimbardo Projekt Bohaterskiej Wyobraźni HIP. Dzięki niemu wiemy, jak w różnych sytuacjach społecznych działa nasza psychika. Program koncentruje się na zachęceniu człowieka do wzięcia odpowiedzialności za swoje życie, przyjęcia postawy aktywnej, zaangażowanej w kształtowanie takiej rzeczywistości, która daje poczucie zadowolenia z tego co się zdarzyło w ciągu każdego dnia. 
W ramach działań realizowanych w projekcie HIP przyłączamy się do kampanii Polskiej Akcji Humanitarnej "Niosę pomoc - SOS NEPAL". Zbieramy środki na zakup artykułów niezbędnych dla przetrwania poszkodowanej ludności w Nepalu. Potrzeby są ogromne, a każda wpłata ma wielkie znaczenie. Brakuje wody, żywności, lekarstw, schronienia. Okażmy naszą solidarność z Nepalczykami, gdyż dzień bez pomagania to dzień stracony.
Zapraszamy na zbiórkę w naszej szkole w dniu 12 maja.