FILOMATA - Liceum test

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataLiceumwspółpraca międzynarodowa

POLSKA DA SIĘ LUBIĆ! - O STEREOTYPACH Z PRZYMRUŻENIEM OKA.

2 Marca 2015, 10:01

Kolejne spotkanie w ramach „Przełamywania barier” za nami!

W dniach 23. 02. – 01. 03. 2015r. uczniowie klasy I LO pod opieką Pań Magdaleny Cholewy
i Katarzyny Jureczko w ramach wymiany polsko – niemieckiej brali udział w kolejnej edycji projektu „Przełamać bariery”. Tym razem naszych niemieckich kolegów z zaprzyjaźnionego Gymnasium Heepen w Bielefeldzie gościliśmy w Polsce. Temat projektu brzmiał: Polska da się lubić! - O stereotypach z przymrużeniem oka. W ramach projektowych działań uczniowie uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Auschwitz – Birkenau oraz warsztatach zorganizowanych przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Kolejne trzy dni młodzież spędziła w MDSM w Krzyżowej, będącym siedzibą Fundacji dla Porozumienia Europejskiego. Uczestnicy projektu mieli okazję zapoznać się z losami rodziny von Moltke, które splatają się z tragedią II wojny św., wziąć udział w warsztatach poświęconych wzajemnym stereotypom czy zobaczyć wrocławską Starówkę i Panoramę Racławicką. Zarówno w Gliwicach, jak i Wrocławiu uczniowie brali udział w zabawach integracyjnych oraz grach miejskich, a także przeprowadzali ankiety wśród mieszkańców. Nie zabrakło czasu na poznawanie narodowych tańców i wieczory integracyjne. Projekt był doskonałą okazją do skonfrontowania stereotypowych wyobrażeń o nas i naszych sąsiadach
z rzeczywistością, jak również do dyskusji o współczesnych Polakach i Niemcach. Kontynuacja działań będzie mieć miejsce we wrześniu. Program współfinansowany był ze środków Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Zobacz więcej zdjęć na naszym  Facebooku


NIESTEREOTYPOWO O STEREOTYPACH, CZYLI KOLEJNA EDYCJA PRZEŁAMYWANIA BARIER!

19 Lutego 2015, 9:12

Przed nami nowa edycja projektu „Przełamać bariery”! Tym razem gospodarzami wymiany polsko – niemieckiej będą licealiści z klasy ILO. W dniach 23. 02. – 01. 03. 2015r. będziemy gościć grupę młodzieży wraz z opiekunami z zaprzyjaźnionej szkoły Gymnasium Heepen w Bielefeldzie. Pierwsza część projektu jak zwykle ma miejsce w Polsce, a jej temat brzmi: „Polska da się lubić! – O stereotypach z przymrużeniem oka”. Sprawdzimy, jak nasi rówieśnicy z Niemiec postrzegają współczesnych Polaków, spróbujemy zmierzyć się ze stereotypowymi, nie zawsze pozytywnymi wyobrażeniami na nasz temat i wykreować jak najlepszy wizerunek Polski i jej mieszkańców. W planach są zabawy integracyjne, gry miejskie, ankiety, warsztaty, wycieczka do Oświęcimia i Wrocławia, trzydniowy pobyt w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej, będącym siedzibą Fundacji dla Porozumienia Europejskiego. Program współfinansowany jest ze środków Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Zapowiada się intensywny, ale ciekawy tydzień. Liczymy na dobry humor, pozytywną energię i zaangażowanie wszystkich uczestników, a wtedy – jak zawsze – wrócimy usatysfakcjonowani, pełni entuzjazmu, bogatsi w nowe wrażenia i doświadczenia.

Opiekunki projektu
Magdalena Cholewa, Katarzyna Jureczko