FILOMATA - Liceum test

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataLiceumAmnesty International w FILOMACIE

MARATON PISANIA LISTÓW

20 Grudnia 2018, 12:06

Po raz kolejny społeczność FILOMATY wzięła udział w Maratonie Pisania Listów, który odbywa się co roku w grudniu, w związku z przypadającym w tym czasie Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Podczas Maratonu 2018 pisaliśmy listy w sprawie obrończyń praw człowieka z 10 państw. To kobiety, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz same potrzebują naszego wsparcia. W 854 miejscach w Polsce – w tym i u nas w FILOMACIE – napisano łącznie 308 974 listów!
„Iskra odwagi jest w każdym z nas. Możemy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy protestować. Możemy napisać list. Możemy działać razem ramię w ramię z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat" - to motyw przewodni Maratonu.
Warto przypomnieć, że Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka – w zeszłym roku podjęto 5,5 mln akcji na całym świecie. Szkolne Koło Amnesty International FILOMATA, jak co roku, przyłączyło się do akacji. Napisaliśmy kilkadziesiąt listów, które już – za sprawą opiekuna Koła – zostały wysłane w miejsca, gdzie – mamy nadzieję – zostaną przekazane działaczkom, obrończyniom w słusznej sprawie tj. godności i praw podstawowych, ustanowionych w Deklaracji ONZ o Prawach Człowieka.


              

 

Amnesty International jest ogólnoświatowym ruchem ludzi działających na rzecz praw człowieka. 

Dobrowolnie poświęcamy swój czas i energię, solidaryzując się z ofiarami przypadków łamania praw człowieka.

Naszą podstawową formą działalności jest prowadzenie kampanii np. pisanie listów w obronie osób, które w swoich krajach walczą o godne życie zgodne z ustanowioną przez ONZ Powszechną Deklaracją Praw Człowieka.

Oprócz tego prowadzimy warsztaty dotyczące tolerancji, poszanowania godności drugiego człowieka, walki z ubóstwem. Staramy się działać w myśl zasady „każdy inny, wszyscy równi”.

My, członkowie Szkolnego Klubu Amnesty International Filomata podejmujemy praktyczne i skuteczne działania w celu powstrzymania naruszeń praw człowieka   i pomocy ofiarom tych naruszeń.