FILOMATA - Szkoła możliwości test

  • slidebg1
  • -->
  • slidebg1
  • -->
FilomataOdyseja Umysłu

JAK WYGLĄDAŁA DROGA FILOMATÓW NA ŚWIATOWE FINAŁY ODYSEI UMYSŁU 2016? - PODSUMOWANIE

8 Czerwca 2016, 8:50

Młodzi gliwiczanie z sukcesem wystąpili na światowych finałach olimpiady kreatywności ODYSEJA UMYSŁU w USA (w Ames, w stanie Iowa). Drużyna uczniów z Gimnazjum FILOMATA (w składzie: Dorota Cichoń, Maja Szytow, Piotr Lazarek, Kuba John, Wiktor Kordala i Mateusz Sperczyński, pod opieką trenerów: Dariusza Karolczyka i Bartłomieja Jabłońskiego) zajęła V MIEJSCE w finałach światowych – Odyssey of the Mind® 2016 World Finals. Piąte miejsce to ogromny sukces, bowiem w każdej z konkurencji brało udział kilkadziesiąt innych grup z całego świata.

Odyseusze z FILOMATY zaprezentowali spektaklNowe życie rzeczy”, a wyzwanie, z którym musieli się zmierzyć, polegało na stworzeniu historii związanej z recyklingiem – zbudowaniu pojazdu zdolnego do przetworzenia trzech różnych rodzajów śmieci. Oprócz tego załogę maszyny musiały stanowić dwie osoby, a wehikuł miał co najmniej trzykrotnie pokonać dystans sześciu metrów w dwie strony. W ramach konkursu drużyna musiała także wziąć udział w zadaniu – niespodziance (tzw. Problem spontaniczny), którego treści nie znała do ostatniej chwili, a rozwiązanie musiała przygotować w ciągu kilku minut.

Odyseja Umysłu to międzynarodowy program edukacyjny realizowany w formie konkursu kreatywnego rozwiązywania problemów. Jego celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Polska edycja programu realizowana jest przez fundację Odyssey of the Mind Polska. Konkurs krajowy składa się z dwóch etapów – Eliminacje Regionalne i Finał Ogólnopolski. W roku szkolnym 2015/2016 w Odysei Umysłu wzięło udział 3509 młodych Polaków skupionych w 522 drużynach z 245 szkół i innych placówek oświatowych z całego kraju.

Uczestnicy każdej edycji konkursu pracują w kilkuosobowych zespołach, przez kilka miesięcy rozwiązując wybrane przez siebie zadanie. Każda drużyna decyduje się na jeden z pięciu, co roku innych problemów, które nawiązują do różnych talentów i zainteresowań młodych ludzi.

Przez Eliminacje Regionalne, odbywające się w Krakowie, drużyna z FILOMATY przeszła bez trudu, zajmując pierwsze miejsce i uzyskując tym samym możliwość wyjazdu na Finał Krajowy do Gdyni. Tutaj wyjątkowo trudnym wyzwaniem okazało się zadanie spontaniczne, jednak filomaccy Odyseusze zdobyli tytuł wicemistrza, dający im awans na Finały Światowe.

Prawdziwe wyzwanie rozpoczęło się dopiero w tym momencie – na uzbieranie sumy, która umożliwiłaby im wyjazd za ocean, mieli zaledwie dwa miesiące. Dzięki wsparciu Przyjaciół Odysei oraz sponsorów, gimnazjaliści uzyskali szansę na zaprezentowanie się w Stanach Zjednoczonych, a także na przeżycie niezwykłej przygody. Oprócz możliwości godnego zaprezentowania swojego miasta, Odyseusze mieli okazję zobaczyć „kawałek Ameryki”. W drodze ze światowych finałów zatrzymali się w Chicago, gdzie spotkali się z Dyrektorem Polskiej Szkoły im. Jana Brzechwy – Panem Markiem Felińskim. Zwiedzili również Nowy Jork.

Wrócili kilka dni temu. Teraz będzie czas na nadrobienie zaległości i podziękowania dla wszystkich, którzy pomogli w realizacji tego marzenia.

Fotorelacja z projektu do zobaczenia na facebooku FILOMATY

 

 

 


ODYSEUSZE Z FILOMATY WRÓCILI Z WYPRAWY DO USA

6 Czerwca 2016, 1:28

Odyseusze z FILOMATY powoli kończą swoją międzykontynentalną wyprawę. Jednak koniec geograficznej podróży to dopiero początek zupełnie innej wyprawy - ta zaczyna się w opowieściach i wspomnieniach. Drużyna właśnie wróciła do Gliwic pełna wrażeń i nowych doświadczeń. Światowi finaliści Odysei Umysłu dzielą się z nami kolejną porcją zdjęć - tym razem z przygotowań do występu. Zapraszamy zatem do wspólnej podróży po świecie Odysei! Galeria do obejrzenia na facebooku FILOMATY

 

 

 


GIMNAZJLIŚCI Z FILOMATY W ŚWIATOWEJ CZOŁÓWCE

31 Maja 2016, 6:50

Dzielimy się dobrymi wieściami! Drużyna naszych gimnazjalistów, która reprezentowała nasz kraj, nasze miasto i naszą szkołę  zajęła V MIEJSCE w finałach światowych - Odyssey of the Mind® 2016 World Finals. Serdecznie gratulujemy drużynie i trenerom - jesteśmy dumni z Waszej drogi, Waszego wysiłku, wytrzymałości i konsekwencji. Ten wynik jest tego efektem! Dziękujemy wszystkim Przyjaciołom Odysei za wsparcie, entuzjazm i zaangażowanie we wszystkie działania .- szczególnie niesamowitej drużynie RODZICÓW! Dziękujemy też naszemu absolwentowi - Damianowi Borawskiemu za fachowe wskazówki dotyczące gry scenicznej
Tutaj możecie dowiedzieć się więcej o wynikach i wkrótce obejrzeć ceremonię zamknięcia


ODYSEUSZE Z FILOMATY W PODRÓŻY PO USA

31 Maja 2016, 6:00

Droga FILOMACKICH Odyseuszy ze światowych finałów Odysei Umysłu jest pełna przygód! :) Drużyna - podczas podróży do Nowego Jorku - zatrzymała się w Chicago, gdzie miała okazję spotkać się z Dyrektorem Polskiej Szkoły im. Jana Brzechwy - Panem Markiem Felińskim. Przed nimi z pewnością jeszcze wiele nowych doświadczeń. Zapraszamy do obserwowania tej wyprawy na facebooku FILOMATY: ODYSEJA UMYSŁU - FINAŁY ŚWIATOWE