FILOMATA - Szkoła Podstawowa VII-VIII test

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - rozwijamy zainteresowania
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
 • -->
FilomataGimnazjumOdyseja Umysłu

DOŁĄCZ DO PRZYJACIÓŁ ODYSEI!
 

ODYSEJA UMYSŁU 2017 - ETAP KRAJOWY

3 Kwietnia 2017, 8:51

Ogólnopolski etap Odysei Umysłu za nami! FILOMACKIE drużyny wróciły z Gdyni pełne pozytywnych emocji i wrażeń, o których nam z ochotą opowiedziały :-). Oto relacja naszych podróżników - Odyseuszy :-):

Tegoroczna odsłona Odysei Umysłu kolejny raz przyciągnęła tysiące kreatywnych ludzi:-) Również w naszej szkole - jak co roku - zebrało się kilka drużyn. Dwie z nich, z klas 1G i 2G1, przez ostatni weekend uczestniczyły w ogólnopolskim finale w Gdyni. 
W piątek ok. godziny 18 dotarliśmy na miejsce. Pierwszy wieczór wyjazdu upłynął nam na rozmowach ze starszymi i doświadczonymi znajomymi z klasy 3G, którzy pojechali tam razem z nami i ani na chwilę nas nie opuścili. Byli dla nas wielkim wsparciem, za co serdecznie dziękujemy :-) Rano w sobotę udaliśmy się na miejsce występu w celu rejestracji, a o godzinie 14 obejrzeliśmy występ grupy z 2G1. Natomiast dwie godziny później zmagaliśmy się z zadaniem spontanicznym. Świetną inicjatywą była impreza integracyjna zorganizowana przez Odyseję, na której mogliśmy się dobrze pobawić i wyluzować przed następnym dniem, gdyż to właśnie w niedzielę o godzinie 8.40 czekał nas występ. Poszło nam bardzo dobrze i po godzinie 13, o której to druga drużyna miała spontan, mogliśmy zwiedzać słoneczną Gdynię, aż do 18.30. Wtedy to wszyscy Odyseusze, trenerzy i szeryfowie udali się na galę zwieńczającą cały weekend. Tym razem nie udało się nam dostać na światowe finały Odysei w USA, jednak wróciliśmy do Gliwic pełni pozytywnych emocji i z jasnymi celami na przyszłość :-).

Drodzy Odyseusze! Dziękujemy Wam za zaangażowanie! Cieszymy się, że dzięki udziałowi w Odysei Umysłu, a przede wszystkim waszej kreatywnej, otwartej na współpracę podstawie, doświadczacie tylu niezapomnianych wrażeń! Powodzenia w przyszłych działaniach! :-)

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wyjazdu na szkolnym facebooku

 

 


ODYSEJA W AKCJI!

2 Kwietnia 2017, 9:42

Sobota upłynęła Odyseuszom szybko i była pełna wrażeń! :-)  Przygotowania do występów, ćwiczenia spontanów, zwiedzanie Gdyni - nie było czasu na nudę! :-) Był za to czas na dobrą zabawę,  dużo radości, poznawanie nowych ludzi i kreatywne działania!


ODYSEUSZE W DRODZE DO GDYNI :-)

31 Marca 2017, 3:06

To już dzisiaj! :-) Nasi Odyseusze ruszyli w poszukiwaniu przygód do Gdyni. Będą tam uczestniczyć w ogólnopolskim etapie Odysei Umysłu. Zobaczcie, jak mija im droga :-). 


ODYSEJA UMYSŁU 2017 - ETAP REGIONALNY

28 Lutego 2017, 3:57

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat regionalnego etapu Odysei Umysłu, który odbył się w miniony weekend w Krakowie! :-)
Do Krakowa pojechały nasze trzy drużyny gimnazjalne w składzie:

1. Drużyna z klasy 1G - Problem 1: "Tajne jest fajne". W skład drużyny wchodzą: Maja Chydzińska, Krzysztof Palatyński, Szymon Cholewa, Kuba Wesoły, Kacper Brosz, Kacper Świszcz, Julian Zagarella. Trenerami są Dominika Machura i Dariusz Karolczyk.

Uczestnicy sprostali takim zadaniom: 
Ktoś planuje się z kimś w tajemnicy spotkać – komuś innemu zaś zależy, aby do tego nie doszło… Zespół zaprojektuje, skonstruuje i uruchomi trzy pojazdy, które wyruszą z Parkingu Wielopoziomowego na miejsce pewnego potajemnego zebrania. Każdy z wehikułów pokona inną trasę, a po drodze zrobi coś, żeby nikt go nie śledził. Wojaże pojazdów – odbywające się przy akompaniamencie specjalnej ścieżki dźwiękowej – stanowić będą część fabularnego spektaklu, jaki członkowie drużyny zaprezentują jurorom oraz publiczności. W przedstawieniu pokazana zostanie symulacja sceny rozgrywającej się wewnątrz jednego z podróżujących pojazdów, wyjaśni się przyczyna sekretnego spotkania, a także wystąpi postać z jakichś powodów starająca się do niego nie dopuścić.

2. Drużyna z klasy 2G1 - Problem 3: "Od czasu do czasu Omer". W skład drużyny wchodzą: Julia Ziemińska, Dominika Kmonk, Celina Dziurdzia, Julia Wielgus, Ola Twardoń, Dorota Spyra, Michał Wieczorek. Trenerami są Patrycja Rajzer-Gieszczyk i Hubert Janowski.

A taka jest treść problemu:
Przybysze z przyszłości cofają się w przeszłość, by dowiedzieć się, co doprowadziło do powstania trzech arcydzieł – i odkrywają, że we wszystkich przypadkach źródłem inspiracji dla twórców był szop Omer, czyli odysejowa maskotka! W przygotowanym przez zespół spektaklu futurystyczni podróżnicy w czasie odbędą trzy wyprawy wstecz. Podczas dwóch z nich powrócą do przeszłości, gdzie zobaczą, jak mistrz bądź mistrzyni pędzla lub dłuta tworzy jedną ze swych słynnych prac. W trzecią podróż wybiorą się w ich przeszłość, ale naszą przyszłość – i staną się świadkami tego, jak wymyślony przez drużynę artysta zostaje zainspirowany i kreuje coś, co oni uważają za dzieło sztuki. W przedstawieniu pojawią się repliki obu dzieł klasycznych oraz oryginalne dzieło futurystyczne; objaśnienie pozytywnego wpływu, jaki na świat wywarło każde z arcydzieł; a także wizualny i dźwiękowy efekt, wskazujący, kiedy ma miejsce podróż w czasie.

3. Drużyna z klasy 2G2 - Problem 5: "Bohater bardzo super… cdn.". W skład drużyny wchodzą: Julia Czapelka, Hania Szabla, Monika Buchal, Maciek Wilczek, Kamil Brągiel, Mateusz Spalek. Trenerem jest Damian Borawski.

Oto opis problemu: 
Kreatywność jest w niebezpieczeństwie… Z pomocą przybywa więc heros, jakiego jeszcze nie było! Członkowie zespołu powinni stworzyć i odegrać humorystyczne przedstawienie o wymyślonym przez nich super-bohaterze, który w trzech różnych sytuacjach próbuje obronić zagrożoną jakoś kreatywność. Rzeczona postać – chociaż zazwyczaj nie odstaje od reszty społeczeństwa – to gdy rusza do akcji na ratunek twórczości, uruchamia specjalne super-zdolności, ewidentnie odróżniające ją od innych. Zaskakującego herosa wspierać będzie niezdarny pomocnik, do konfrontacji z nim stanie pewien Mściwy Przeciwnik, na scenie zaprezentowany zostanie układ choreograficzny wyobrażający bitwę, zaś fabuła spektaklu zakończy się w sposób nagły i dramatyczny, pozostawiając widzów w niepewności co do dalszego rozwoju wypadków…

Do finału ogólnopolskiego zakwalifikowały się dwie drużyny- z klas 1G i 2G1. 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy kreatywności i zaangażowania:-)

 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na szkolnym facebooku

 


ODYSEJA UMYSŁU 2017 - ETAP REGIONALNY

27 Lutego 2017, 8:31

Czy jesteście ciekawi, jak bawili się w Krakowie nasi Odyseusze? My bardzo! :-) Oto pierwsza porcja zdjęć z tej radosnej, kreatywnej imprezy. Zapraszamy do oglądania galerii na szkolnym facebooku. Wkrótce zaprezentujemy Wam więcej wieści z Krakowa! :-) 

 


ODYSEJA UMYSŁU 2017 - DRUŻYNA Z KLASY 2G2 i 2G1

18 Lutego 2017, 10:31

Przed Wami kolejna z tegorocznych drużyn. Grupa składa się z uczniów i uczennic drugiej klasy gimnazjum, a jej trenerem jest - o czym z radością informujemy :-) - absolwent naszej szkoły - Pan Damian Borawski. 
Drużyna ma do rozwiązania problem nr 5. Z takim zadaniem zmierzą się Odyseusze: 
Kreatywność jest w niebezpieczeństwie… Z pomocą przybywa więc heros, jakiego jeszcze nie było! Członkowie zespołu powinni stworzyć i odegrać humorystyczne przedstawienie o wymyślonym przez nich super-bohaterze, który w trzech różnych sytuacjach próbuje obronić zagrożoną jakoś kreatywność. Rzeczona postać – chociaż zazwyczaj nie odstaje od reszty społeczeństwa – to gdyrusza do akcji na ratunek twórczości, uruchamia specjalne super-zdolności, ewidentnie odróżniające ją od innych. Zaskakującego herosa wspierać będzie niezdarny pomocnik, do konfrontacji z nim stanie pewien Mściwy Przeciwnik, na scenie zaprezentowany zostanie układ choreograficzny wyobrażający bitwę, zaś fabuła spektaklu zakończy się w sposób nagły i dramatyczny, pozostawiając widzów w niepewności co do dalszego rozwoju wypadków…

Powodzenia! :-

 


ODYSEJA UMYSŁU 2017 - DRUŻYNA Z KLASY 1G

1 Lutego 2017, 2:48

Przyszedł czas na przedstawienie kolejnej drużyny :-). Grupa działa pod opieką Pana Darka Karolczyka i Pani Dominiki Machury. Do rozwiązania mają problem nr 1. Nosi on tytuł "Tajne jest fajne". Jakie interesujące wyzwania stoją przed nimi? Oto pełny opis zadania: 
Ktoś planuje się z kimś w tajemnicy spotkać – komuś innemu zaś zależy, aby do tego nie doszło… Zespół zaprojektuje, skonstruuje i uruchomi trzy pojazdy, które wyruszą z Parkingu Wielopoziomowego na miejsce pewnego potajemnego zebrania. Każdy z wehikułów pokona inną trasę, a po drodze zrobi coś, żeby nikt go nie śledził. Wojaże pojazdów – odbywające się przy akompaniamencie specjalnej ścieżki dźwiękowej – stanowić będą część fabularnego spektaklu, jaki członkowie drużyny zaprezentują jurorom oraz publiczności. W przedstawieniu pokazana zostanie symulacja sceny rozgrywającej się wewnątrz jednego z podróżujących pojazdów, wyjaśni się przyczyna sekretnego spotkania, a także wystąpi postać z jakichś powodów starająca się do niego nie dopuścić. Brzmi intrygująco?

Galerię zdjęć ze spotkań Odysei Umysłu  możecie obejrzeć na szkolnym fb


ODYSEJA UMYSŁU 2017 - DRUŻYNA Z KLASY 2G1

10 Stycznia 2017, 10:02

Nasza pierwsza grupa Odyseuszy - uczniowie i uczennice z klasy 2G1. Drużyna wybrała do realizacji problem trzeci, który nosi tytuł "Od czasu do czasu z Omerem". Czego dotyczy? Otóż w przedstawieniu przybysze z przyszłości cofają się w przeszłość, by dowiedzieć się, co doprowadziło do powstania trzech arcydzieł – i odkrywają, że we wszystkich przypadkach źródłem inspiracji dla twórców był szop Omer, czyli odysejowa maskotka! Jesteśmy ciekawi, co wymyślą nasi Odyseusze! :-)

A dlaczego są uczestnikami projektu? Oto kilka komentarzy:

"Biorę udział w Odysei, ponieważ chcę przeżyć przygodę i wykazać się."
"Jestem w Odysei dla klimatu i zabawy. Poza tym każde miejsce, gdzie bałagan jest mile widziany jest super - i taka jest Odyseja." 
"Jestem w Odysei, ponieważ chcę się rozwijać, dobrze się bawić, poznawać nowych ludzi."
"Jestem Odyseuszem, ponieważ chciałabym być osobą bardziej kreatywną." 
"Na Odysei jest świetna atmosfera i fajni ludzie." 
"Podczas pracy i tworzenia spektaklu można nauczyć się współpracy i dogadywania się."
"Odyseja uczy kreatywnego myślenia, co bardzo pomaga w codziennym życiu."

 


II PANFILOMACKI KONCERT ODYSEJOWY

6 Grudnia 2016, 8:49

W tym roku okołoodysejowe aktywności kolejny raz rozpoczynamy z wielką pompą! :-) Bo oto za nami II Panfilomacki Koncert Odysejowy. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie - za energię, uśmiech, działanie. Nasza :-)  N odysejowa podróż trwa - dzięki kreatywności młodzieży, nauczycieli i rodziców. DZIAŁAMY DALEJ!

Zapraszamy też do obejrzenia galerii na szkolnym facebooku