FILOMATA - Liceum test

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataLiceumOdyseja Umysłu

DOŁĄCZ DO PRZYJACIÓŁ ODYSEI!
 

ODYSEJA UMYSŁU 2017 - ETAP KRAJOWY

3 Kwietnia 2017, 8:51

Ogólnopolski etap Odysei Umysłu za nami! FILOMACKIE drużyny wróciły z Gdyni pełne pozytywnych emocji i wrażeń, o których nam z ochotą opowiedziały :-). Oto relacja naszych podróżników - Odyseuszy :-):

Tegoroczna odsłona Odysei Umysłu kolejny raz przyciągnęła tysiące kreatywnych ludzi:-) Również w naszej szkole - jak co roku - zebrało się kilka drużyn. Dwie z nich, z klas 1G i 2G1, przez ostatni weekend uczestniczyły w ogólnopolskim finale w Gdyni. 
W piątek ok. godziny 18 dotarliśmy na miejsce. Pierwszy wieczór wyjazdu upłynął nam na rozmowach ze starszymi i doświadczonymi znajomymi z klasy 3G, którzy pojechali tam razem z nami i ani na chwilę nas nie opuścili. Byli dla nas wielkim wsparciem, za co serdecznie dziękujemy :-) Rano w sobotę udaliśmy się na miejsce występu w celu rejestracji, a o godzinie 14 obejrzeliśmy występ grupy z 2G1. Natomiast dwie godziny później zmagaliśmy się z zadaniem spontanicznym. Świetną inicjatywą była impreza integracyjna zorganizowana przez Odyseję, na której mogliśmy się dobrze pobawić i wyluzować przed następnym dniem, gdyż to właśnie w niedzielę o godzinie 8.40 czekał nas występ. Poszło nam bardzo dobrze i po godzinie 13, o której to druga drużyna miała spontan, mogliśmy zwiedzać słoneczną Gdynię, aż do 18.30. Wtedy to wszyscy Odyseusze, trenerzy i szeryfowie udali się na galę zwieńczającą cały weekend. Tym razem nie udało się nam dostać na światowe finały Odysei w USA, jednak wróciliśmy do Gliwic pełni pozytywnych emocji i z jasnymi celami na przyszłość :-).

Drodzy Odyseusze! Dziękujemy Wam za zaangażowanie! Cieszymy się, że dzięki udziałowi w Odysei Umysłu, a przede wszystkim waszej kreatywnej, otwartej na współpracę podstawie, doświadczacie tylu niezapomnianych wrażeń! Powodzenia w przyszłych działaniach! :-)

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wyjazdu na szkolnym facebooku

 

 


ODYSEUSZE W DRODZE DO GDYNI :-)

31 Marca 2017, 3:06

To już dzisiaj! :-) Nasi Odyseusze ruszyli w poszukiwaniu przygód do Gdyni. Będą tam uczestniczyć w ogólnopolskim etapie Odysei Umysłu. Zobaczcie, jak mija im droga :-). 


ODYSEJA UMYSŁU 2017 - ETAP REGIONALNY

28 Lutego 2017, 3:57

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat regionalnego etapu Odysei Umysłu, który odbył się w miniony weekend w Krakowie! :-)
Do Krakowa pojechały nasze trzy drużyny gimnazjalne w składzie:

1. Drużyna z klasy 1G - Problem 1: "Tajne jest fajne". W skład drużyny wchodzą: Maja Chydzińska, Krzysztof Palatyński, Szymon Cholewa, Kuba Wesoły, Kacper Brosz, Kacper Świszcz, Julian Zagarella. Trenerami są Dominika Machura i Dariusz Karolczyk.

Uczestnicy sprostali takim zadaniom: 
Ktoś planuje się z kimś w tajemnicy spotkać – komuś innemu zaś zależy, aby do tego nie doszło… Zespół zaprojektuje, skonstruuje i uruchomi trzy pojazdy, które wyruszą z Parkingu Wielopoziomowego na miejsce pewnego potajemnego zebrania. Każdy z wehikułów pokona inną trasę, a po drodze zrobi coś, żeby nikt go nie śledził. Wojaże pojazdów – odbywające się przy akompaniamencie specjalnej ścieżki dźwiękowej – stanowić będą część fabularnego spektaklu, jaki członkowie drużyny zaprezentują jurorom oraz publiczności. W przedstawieniu pokazana zostanie symulacja sceny rozgrywającej się wewnątrz jednego z podróżujących pojazdów, wyjaśni się przyczyna sekretnego spotkania, a także wystąpi postać z jakichś powodów starająca się do niego nie dopuścić.

2. Drużyna z klasy 2G1 - Problem 3: "Od czasu do czasu Omer". W skład drużyny wchodzą: Julia Ziemińska, Dominika Kmonk, Celina Dziurdzia, Julia Wielgus, Ola Twardoń, Dorota Spyra, Michał Wieczorek. Trenerami są Patrycja Rajzer-Gieszczyk i Hubert Janowski.

A taka jest treść problemu:
Przybysze z przyszłości cofają się w przeszłość, by dowiedzieć się, co doprowadziło do powstania trzech arcydzieł – i odkrywają, że we wszystkich przypadkach źródłem inspiracji dla twórców był szop Omer, czyli odysejowa maskotka! W przygotowanym przez zespół spektaklu futurystyczni podróżnicy w czasie odbędą trzy wyprawy wstecz. Podczas dwóch z nich powrócą do przeszłości, gdzie zobaczą, jak mistrz bądź mistrzyni pędzla lub dłuta tworzy jedną ze swych słynnych prac. W trzecią podróż wybiorą się w ich przeszłość, ale naszą przyszłość – i staną się świadkami tego, jak wymyślony przez drużynę artysta zostaje zainspirowany i kreuje coś, co oni uważają za dzieło sztuki. W przedstawieniu pojawią się repliki obu dzieł klasycznych oraz oryginalne dzieło futurystyczne; objaśnienie pozytywnego wpływu, jaki na świat wywarło każde z arcydzieł; a także wizualny i dźwiękowy efekt, wskazujący, kiedy ma miejsce podróż w czasie.

3. Drużyna z klasy 2G2 - Problem 5: "Bohater bardzo super… cdn.". W skład drużyny wchodzą: Julia Czapelka, Hania Szabla, Monika Buchal, Maciek Wilczek, Kamil Brągiel, Mateusz Spalek. Trenerem jest Damian Borawski.

Oto opis problemu: 
Kreatywność jest w niebezpieczeństwie… Z pomocą przybywa więc heros, jakiego jeszcze nie było! Członkowie zespołu powinni stworzyć i odegrać humorystyczne przedstawienie o wymyślonym przez nich super-bohaterze, który w trzech różnych sytuacjach próbuje obronić zagrożoną jakoś kreatywność. Rzeczona postać – chociaż zazwyczaj nie odstaje od reszty społeczeństwa – to gdy rusza do akcji na ratunek twórczości, uruchamia specjalne super-zdolności, ewidentnie odróżniające ją od innych. Zaskakującego herosa wspierać będzie niezdarny pomocnik, do konfrontacji z nim stanie pewien Mściwy Przeciwnik, na scenie zaprezentowany zostanie układ choreograficzny wyobrażający bitwę, zaś fabuła spektaklu zakończy się w sposób nagły i dramatyczny, pozostawiając widzów w niepewności co do dalszego rozwoju wypadków…

Do finału ogólnopolskiego zakwalifikowały się dwie drużyny- z klas 1G i 2G1. 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy kreatywności i zaangażowania:-)

 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na szkolnym facebooku

 


ODYSEJA UMYSŁU 2017 - ETAP REGIONALNY

27 Lutego 2017, 8:31

Czy jesteście ciekawi, jak bawili się w Krakowie nasi Odyseusze? My bardzo! :-) Oto pierwsza porcja zdjęć z tej radosnej, kreatywnej imprezy. Zapraszamy do oglądania galerii na szkolnym facebooku. Wkrótce zaprezentujemy Wam więcej wieści z Krakowa! :-) 

 


ODYSEJA UMYSŁU 2017 - DRUŻYNA Z KLASY 2G2 i 2G1

18 Lutego 2017, 10:31

Przed Wami kolejna z tegorocznych drużyn. Grupa składa się z uczniów i uczennic drugiej klasy gimnazjum, a jej trenerem jest - o czym z radością informujemy :-) - absolwent naszej szkoły - Pan Damian Borawski. 
Drużyna ma do rozwiązania problem nr 5. Z takim zadaniem zmierzą się Odyseusze: 
Kreatywność jest w niebezpieczeństwie… Z pomocą przybywa więc heros, jakiego jeszcze nie było! Członkowie zespołu powinni stworzyć i odegrać humorystyczne przedstawienie o wymyślonym przez nich super-bohaterze, który w trzech różnych sytuacjach próbuje obronić zagrożoną jakoś kreatywność. Rzeczona postać – chociaż zazwyczaj nie odstaje od reszty społeczeństwa – to gdyrusza do akcji na ratunek twórczości, uruchamia specjalne super-zdolności, ewidentnie odróżniające ją od innych. Zaskakującego herosa wspierać będzie niezdarny pomocnik, do konfrontacji z nim stanie pewien Mściwy Przeciwnik, na scenie zaprezentowany zostanie układ choreograficzny wyobrażający bitwę, zaś fabuła spektaklu zakończy się w sposób nagły i dramatyczny, pozostawiając widzów w niepewności co do dalszego rozwoju wypadków…

Powodzenia! :-

 


II PANFILOMACKI KONCERT ODYSEJOWY

6 Grudnia 2016, 8:49

W tym roku okołoodysejowe aktywności kolejny raz rozpoczynamy z wielką pompą! :-) Bo oto za nami II Panfilomacki Koncert Odysejowy. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie - za energię, uśmiech, działanie. Nasza :-)  N odysejowa podróż trwa - dzięki kreatywności młodzieży, nauczycieli i rodziców. DZIAŁAMY DALEJ!

Zapraszamy też do obejrzenia galerii na szkolnym facebooku

 


JAK WYGLĄDAŁA DROGA FILOMATÓW NA ŚWIATOWE FINAŁY ODYSEI UMYSŁU 2016? - PODSUMOWANIE

8 Czerwca 2016, 8:50

Młodzi gliwiczanie z sukcesem wystąpili na światowych finałach olimpiady kreatywności ODYSEJA UMYSŁU w USA (w Ames, w stanie Iowa). Drużyna uczniów z Gimnazjum FILOMATA (w składzie: Dorota Cichoń, Maja Szytow, Piotr Lazarek, Kuba John, Wiktor Kordala i Mateusz Sperczyński, pod opieką trenerów: Dariusza Karolczyka i Bartłomieja Jabłońskiego) zajęła V MIEJSCE w finałach światowych – Odyssey of the Mind® 2016 World Finals. Piąte miejsce to ogromny sukces, bowiem w każdej z konkurencji brało udział kilkadziesiąt innych grup z całego świata.

Odyseusze z FILOMATY zaprezentowali spektaklNowe życie rzeczy”, a wyzwanie, z którym musieli się zmierzyć, polegało na stworzeniu historii związanej z recyklingiem – zbudowaniu pojazdu zdolnego do przetworzenia trzech różnych rodzajów śmieci. Oprócz tego załogę maszyny musiały stanowić dwie osoby, a wehikuł miał co najmniej trzykrotnie pokonać dystans sześciu metrów w dwie strony. W ramach konkursu drużyna musiała także wziąć udział w zadaniu – niespodziance (tzw. Problem spontaniczny), którego treści nie znała do ostatniej chwili, a rozwiązanie musiała przygotować w ciągu kilku minut.

Odyseja Umysłu to międzynarodowy program edukacyjny realizowany w formie konkursu kreatywnego rozwiązywania problemów. Jego celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Polska edycja programu realizowana jest przez fundację Odyssey of the Mind Polska. Konkurs krajowy składa się z dwóch etapów – Eliminacje Regionalne i Finał Ogólnopolski. W roku szkolnym 2015/2016 w Odysei Umysłu wzięło udział 3509 młodych Polaków skupionych w 522 drużynach z 245 szkół i innych placówek oświatowych z całego kraju.

Uczestnicy każdej edycji konkursu pracują w kilkuosobowych zespołach, przez kilka miesięcy rozwiązując wybrane przez siebie zadanie. Każda drużyna decyduje się na jeden z pięciu, co roku innych problemów, które nawiązują do różnych talentów i zainteresowań młodych ludzi.

Przez Eliminacje Regionalne, odbywające się w Krakowie, drużyna z FILOMATY przeszła bez trudu, zajmując pierwsze miejsce i uzyskując tym samym możliwość wyjazdu na Finał Krajowy do Gdyni. Tutaj wyjątkowo trudnym wyzwaniem okazało się zadanie spontaniczne, jednak filomaccy Odyseusze zdobyli tytuł wicemistrza, dający im awans na Finały Światowe.

Prawdziwe wyzwanie rozpoczęło się dopiero w tym momencie – na uzbieranie sumy, która umożliwiłaby im wyjazd za ocean, mieli zaledwie dwa miesiące. Dzięki wsparciu Przyjaciół Odysei oraz sponsorów, gimnazjaliści uzyskali szansę na zaprezentowanie się w Stanach Zjednoczonych, a także na przeżycie niezwykłej przygody. Oprócz możliwości godnego zaprezentowania swojego miasta, Odyseusze mieli okazję zobaczyć „kawałek Ameryki”. W drodze ze światowych finałów zatrzymali się w Chicago, gdzie spotkali się z Dyrektorem Polskiej Szkoły im. Jana Brzechwy – Panem Markiem Felińskim. Zwiedzili również Nowy Jork.

Wrócili kilka dni temu. Teraz będzie czas na nadrobienie zaległości i podziękowania dla wszystkich, którzy pomogli w realizacji tego marzenia.

Fotorelacja z projektu do zobaczenia na facebooku FILOMATY

 

 

 


ODYSEUSZE Z FILOMATY WRÓCILI Z WYPRAWY DO USA

6 Czerwca 2016, 1:28

Odyseusze z FILOMATY powoli kończą swoją międzykontynentalną wyprawę. Jednak koniec geograficznej podróży to dopiero początek zupełnie innej wyprawy - ta zaczyna się w opowieściach i wspomnieniach. Drużyna właśnie wróciła do Gliwic pełna wrażeń i nowych doświadczeń. Światowi finaliści Odysei Umysłu dzielą się z nami kolejną porcją zdjęć - tym razem z przygotowań do występu. Zapraszamy zatem do wspólnej podróży po świecie Odysei! Galeria do obejrzenia na facebooku FILOMATY

 

 

 


GIMNAZJLIŚCI Z FILOMATY W ŚWIATOWEJ CZOŁÓWCE

31 Maja 2016, 6:50

Dzielimy się dobrymi wieściami! Drużyna naszych gimnazjalistów, która reprezentowała nasz kraj, nasze miasto i naszą szkołę  zajęła V MIEJSCE w finałach światowych - Odyssey of the Mind® 2016 World Finals. Serdecznie gratulujemy drużynie i trenerom - jesteśmy dumni z Waszej drogi, Waszego wysiłku, wytrzymałości i konsekwencji. Ten wynik jest tego efektem! Dziękujemy wszystkim Przyjaciołom Odysei za wsparcie, entuzjazm i zaangażowanie we wszystkie działania .- szczególnie niesamowitej drużynie RODZICÓW! Dziękujemy też naszemu absolwentowi - Damianowi Borawskiemu za fachowe wskazówki dotyczące gry scenicznej
Tutaj możecie dowiedzieć się więcej o wynikach i wkrótce obejrzeć ceremonię zamknięcia