FILOMATA - Akademia Rozwoju test
  • slidebg1
  • --> --> --> -->
FilomataMoc MożliwościPROJEKT W LO

WIZYTA W INSTYTUCIE FIZYKI JĄDROWEJ W KRAKOWIE

25 Lutego 2020, 2:53

W ramach zajęć z projektu Moc Możliwości młodzież uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych w Instytucie Fizyki Jądrowej w Krakowie. Zajęcia były niezwykle ciekawe. Widzieliśmy między innymi lewitujące magnesy w temperaturze ciekłego azotu, dowiedzieliśmy się też, jak badać stare chińskie wazy.

  


CHEMIA W MAŁEJ SKALI

13 Listopada 2019, 12:46

Projekt "Moc Możliwości" - zajęcia "Chemia w MAŁEJ SKALI"
Od tego roku szkolnego w FILOMACIE realizowany jest projekt MOC MOŻLIWOŚCI. W ramach działań związanych z projektem, dwie grupy uczniów naszego LO zajmują się modyfikowaniem znanych z podstawy programowej doświadczeń, zgodnie z założeniami techniki chemii w małej skali. Technika ta opiera się na przeprowadzaniu doświadczeń chemicznych z wykorzystaniem małych ilości substancji stałych oraz niewielkich objętości cieczy. Redukcja skali wymaga zmodyfikowania sposobu wykonywania doświadczeń i zastosowania odpowiedniego, często nietradycyjnego wyposażenia. Na ostatnich zajęciach tematem ćwiczeń było wytrącanie osadów. Uczniowie zostali jednak pozbawieni probówek i musieli radzić sobie bez nich. Do dyspozycji mieli zalaminowane plansze oraz blistery po tabletkach, a do wykonania około 100 prób.
Efekty działań zaskoczyły wszystkich


SZKOLNY TYDZIEŃ KARIERY 2019 „PASJA, PROFESJA, POWOŁANIE…”

24 Października 2019, 6:47

Kolejne spotkanie za nami - tym razem p. Aleksandra Burgiel opowiadała uczniom kl. II i III liceum "Jak przez przypadek została ekonomistą-naukowcem i dlaczego jest nim do dziś, czyli blaski i cienie pracy naukowej". Podczas spotkania uczniowie otrzymali kolejną dawkę doświadczeń od osoby, która z pasją wykonuje swoją profesję i z radością realizuje odkryte u siebie powołanie.
Do p. Aleksandry kierujemy z serca płynące wyrazy wdzięczności za przepełnione energią wystąpienie.


OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY 2019 „PASJA, PROFESJA, POWOŁANIE…”

23 Października 2019, 6:43

Dzisiaj gościem FILOMATY był p. Witold Nocoń, który na spotkaniu z uczniami klas pierwszych liceum opowiedział o swojej pasji, profesji i powołaniu. Uczniowie usłyszeli m.in. o szkoleniach strażaków, które p. Witold prowadził w Afryce, o działaniach w ramach programów pomocowych Polska Pomoc, w tym fundacji PCPM oraz o twórczej pracy na uczelni.
Uczniowie doświadczyli spotkania z osobą, która płynnie łączy pasję z profesją i powołaniem, co jest niezwykle cenną inspiracją - jeszcze raz serdecznie dziękujemy p. Witoldowi za obecność wśród nas.

   


W FIZYCE JEST MOC

23 Października 2019, 5:00

W dniach 22.10 i 23.10 grupa uczniów w ramach projektu MOC MOŻLIWOŚCI zwiedzała muzeum odlewnictwa w Gliwicach oraz brała udział w warsztatach dotyczących złocenia przedmiotów. Dowiedzieliśmy się sporo o rozwoju przemysłu ciężkiego w Gliwicach i na całym Śląsku. Powiązaliśmy Erę Pary z dynamicznym rozwojem różnych dziedzin wiedzy, w szczególności termodynamiki, co miało zasadniczy wpływ na wdrożenie nowych technologii i szybki postęp cywilizacyjny. Warsztaty z pozłącania przedmiotów dostarczyły nam dużo radości i sprawiły niekłamaną przyjemność. Była to jedna z wycieczek mających uświadomienie jak rozwój wiedzy - szczególnie fizyki i chemii - może przełożyć się na jakość życia, gdyż rozwój inżynierii nie byłby możliwy bez teoretycznych podstaw.


ZACZYNAMY

30 Sierpnia 2019, 12:39

28 sierpnia 2019 roku odbyło się posiedzenie Rady Pedagogicznej SP i LO FILOMATA, w trakcie której Iwona Guzicka - koordynator projektu MOC MOŻLIWOŚCI poinformował nauczycieli o jego szczegółowych założeniach.