FILOMATA - Akademia Rozwoju test
  • slidebg1
  • --> --> --> -->
FilomataMoc Możliwości

WIZYTA W INSTYTUCIE FIZYKI JĄDROWEJ W KRAKOWIE

25 Lutego 2020, 2:53

W ramach zajęć z projektu Moc Możliwości młodzież uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych w Instytucie Fizyki Jądrowej w Krakowie. Zajęcia były niezwykle ciekawe. Widzieliśmy między innymi lewitujące magnesy w temperaturze ciekłego azotu, dowiedzieliśmy się też, jak badać stare chińskie wazy.

  


CO TO JEST PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ?

11 Lutego 2020, 4:26

Co to jest przedsiębiorczość?
Od takiego pytania rozpoczęło się spotkanie uczniów klas VII i VIII z p. Adamem Moszyńskim oraz z p. Michałem Szporem – trenerami biznesu, którzy opowiedzieli uczniom o swojej drodze zawodowej i tym samym o swoim sposobie na „przedsiębiorczość”. Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość zdefiniowania określenia "co to znaczy być przedsiębiorczym” oraz przedstawienia definicji „przedsiębiorczości” z perspektywy nastolatka.
Spotkanie było wstępem do większego przedsięwzięcia planowanego dla klas VII-VIII, które prowadzone będzie w formie Open Space i oczywiście będzie dotyczyć szeroko pojętej przedsiębiorczości.

  


KOŁO MŁODEGO EINSTEINA -ZAJĘCIA TWORZENIE GRY MATEMATYCZNEJ

8 Stycznia 2020, 2:11

Podczas czterech następujących po sobie zajęć uczestnicy koła mieli za zadanie stworzyć samodzielnie według własnego pomysłu grę matematyczną. Nie było ograniczenia dotyczącego rodzaju gry. Wszyscy uczestnicy zdecydowali się jednak na grę planszową. Otrzymali do ewentualnego wykorzystania w grze różne ciekawe łamigłówki i zadania. Większość chętnie skorzystała z proponowanych zagadek. Zadania wymyślali też samodzielnie. Każda drużyna miała obowiązek stworzyć i zredagować regulamin i zasady swojej gry oraz wymyślić jej nazwę. Zabawa była świetna, a najciekawsze były późniejsze rozgrywki i zamienianie się wykonanymi grami w celu ich rozegrania. Gry wyszły rewelacyjnie, a na szczególną uwagę zasługuje  walor plastyczny każdej gry.


ZDROWY PRZEDSIĘBIORCZY

20 Grudnia 2019, 9:26

Bycie przedsiębiorczym przejawia się praktycznie we wszystkich dziedzinach życia. Jak zadbać o siebie i sówj organizm? W dniu 17.12 i 18.12.2019r- uczniowie oglądali film dotyczący piramidy żywienia i wartościowego odżywiania dla lepszej koncentracji i nauki, a także zdrowia. Wykonaliśmy krzyżówkę, której hasło było stworzone z produktów, które były "przez nas zatwierdzone" jako mogące znajdować się w sklepiku szkolnym. Na zakończenie w podgrupach, tworzone były przepisy na smaczne i kolorowe dania ze zdrowych produktów.

 


KOŁO DOŚWIADCZALNO -EKSPERYMENTALNE W DZIAŁANIU

9 Grudnia 2019, 7:43

Na zajęciach przyrodniczego koła eksperymentalno- doświadczalnego dzieci z klas 1-3 i 4-6 poznawały zjawiska : magnetyczne, optyczne oraz   napięcia powierzchniowego. Wykonywały zadania dotyczące kierunków świata. Doświadczalnie sprawdzały na czym polega: kohezja, wyporność i równowaga. Budowały własny areometr.

 


KOMPETENCJOMETER W AKCJI

27 Listopada 2019, 9:06

Na zajęciach z przedsiębiorczości uczniowie kl. VII i VIII w ramach preorientacji zawodowej poznają typy szkół ponadpodstawowych, rozważają zalety i konsekwencje ewentualnych wyborów a wszystko to analizują w kontekście swoich kompetencji „ujawnionych” w teście Kompetencjometer.Na zajęciach z przedsiębiorczości uczniowie kl. VII i VIII w ramach preorientacji zawodowej poznają typy szkół ponadpodstawowych, rozważają zalety i konsekwencje ewentualnych wyborów a wszystko to analizują w kontekście swoich kompetencji „ujawnionych” w teście Kompetencjometer.

 


CHEMIA W MAŁEJ SKALI

13 Listopada 2019, 12:46

Projekt "Moc Możliwości" - zajęcia "Chemia w MAŁEJ SKALI"
Od tego roku szkolnego w FILOMACIE realizowany jest projekt MOC MOŻLIWOŚCI. W ramach działań związanych z projektem, dwie grupy uczniów naszego LO zajmują się modyfikowaniem znanych z podstawy programowej doświadczeń, zgodnie z założeniami techniki chemii w małej skali. Technika ta opiera się na przeprowadzaniu doświadczeń chemicznych z wykorzystaniem małych ilości substancji stałych oraz niewielkich objętości cieczy. Redukcja skali wymaga zmodyfikowania sposobu wykonywania doświadczeń i zastosowania odpowiedniego, często nietradycyjnego wyposażenia. Na ostatnich zajęciach tematem ćwiczeń było wytrącanie osadów. Uczniowie zostali jednak pozbawieni probówek i musieli radzić sobie bez nich. Do dyspozycji mieli zalaminowane plansze oraz blistery po tabletkach, a do wykonania około 100 prób.
Efekty działań zaskoczyły wszystkich


W FIZYCE JEST MOC

23 Października 2019, 5:00

W dniach 22.10 i 23.10 grupa uczniów w ramach projektu MOC MOŻLIWOŚCI zwiedzała muzeum odlewnictwa w Gliwicach oraz brała udział w warsztatach dotyczących złocenia przedmiotów. Dowiedzieliśmy się sporo o rozwoju przemysłu ciężkiego w Gliwicach i na całym Śląsku. Powiązaliśmy Erę Pary z dynamicznym rozwojem różnych dziedzin wiedzy, w szczególności termodynamiki, co miało zasadniczy wpływ na wdrożenie nowych technologii i szybki postęp cywilizacyjny. Warsztaty z pozłącania przedmiotów dostarczyły nam dużo radości i sprawiły niekłamaną przyjemność. Była to jedna z wycieczek mających uświadomienie jak rozwój wiedzy - szczególnie fizyki i chemii - może przełożyć się na jakość życia, gdyż rozwój inżynierii nie byłby możliwy bez teoretycznych podstaw.


PRZYRODNICZE KOŁO EKSPERYMENTALNO- DOŚWIADCZALNE

18 Października 2019, 12:29

W ramach projektu MOC MOŻLIWOŚCI na zajęciach przyrodniczego koła eksperymentalno- doświadczalnego dzieci z klas 1-3 i 4-6 z dużym zaangażowaniem :
- prowadziły i dokumentowały obserwacje makroskopowe,
- wykonywały własne preparaty,
-prowadziły obserwacje mikroskopowe,
- doświadczalnie sprawdzały istnienie barwników roślinnych,
- poznawały zwierzęta kręgowe.
W czasie zajęć wykorzystywano programy multimedialne i krótkie filmy przyrodnicze, które były świetnym źródłem nowych wiadomości.
Ponadto dzieci często pracowały w grupach, więc była to dobra okazja do doskonalenia umiejętności skutecznej komunikacji i efektywnego działania.

   


SZKOLENIE DLA NAUCZYCIELI eduScrum

30 Sierpnia 2019, 5:29

Nasz udział w projekcie MOC MOŻLIWOŚCI rozpoczynamy od szkolenia eduScrum. Celem szkolenia było  poznanie i doświadczenie narzędzia eduScrum służącego do wspierania zespołów uczniów w osiąganiu wspólnego celu edukacyjnego lub innego, poprzez wspieranie skutecznej komunikacji oraz współpracy w zespole. Narzędzie eduScrum buduje przestrzeń do kreatywnego i krytycznego myślenia, odpowiedzialności, samoorganizacji oraz budowania poczucia własnej wartości i pewności siebie. W sierpniowym spotkaniu udział wzięła pierwsza grupa nauczycieli FILOMATY.